Pracownia USG

Lokalizacja:

 ul. Henrykowska 1, parter

Rejestracja:

Poniedziałek-piątek, godz. 8.00-14.35
tel. 41 240 2360

Na badanie wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenie zdrowotnego

Zakres wykonywanych badań i zabiegów:

Badanie ultrasonograficzne jest metodą obrazowania narządów miąższowych opierającą się na zjawisku odbicia od tych narządów fali ultradźwiękowej, która jest generowana przez głowicę aparatu. Dzięki temu zjawisku możemy obrazować narządy w sposób nieinwazyjny, bez konieczności podawania kontrastu i bezpieczny zarówno dla osoby badanej, jak i badającej. Ultrasonografia jamy brzusznej obejmująca: wątrobę, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, przestrzeń zaotrzewnową i aortę jest obecnie jednym z podstawowych i szeroko dostępnych badań diagnostycznych.
Badanie USG – Doppler służy do jak najwcześniejszego wykrywania nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, które w konsekwencji mogą prowadzić do do udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej. Do dopplera nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Tylko na badanie wątroby i tętnic nerkowych trzeba przyjść na czczo.
Dla badań USG nie ma ograniczeń wiekowych (robi się je nawet małym dzieciom) i można je powtarzać wielokrotnie. Jest też nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga więc znieczulenia.

Jak się przygotować do badania:

Badanie to najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych, ponieważ wymaga zgłoszenia się na nie na czczo. W dniu badania nie należy nic jeść i nie pić, a także nie wolno palić papierosów i nie zażywać leków, oprócz tych, których stosowania nie wolno przerywać. W dniu poprzedzającym badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania produktów wzdymających (kapusta, groch, fasola, świeże pieczywo i napoje gazowane), które zwiększają ilość gazów jelitowych utrudniających lekarzowi ocenę narządów jamy brzusznej (gazy te mogą zniekształcić lub wręcz przesłonić badane narządy).
W celu zmniejszenia ilości gazów jelitowych zaleca się natomiast doustny preparat simetikonu lub esputikonu, które dostępne są w aptekach bez recepty. Simetikon przyjmuje się dzień przed badaniem w ilości 3 razy dziennie po 2 kapsułki i dodatkowo w dniu badania 2 kapsułki rano. Dimetikon natomiast zażywa się przez 2 dni przed badaniem w ilości 4 razy dziennie po 1 kapsułce.
Warto pamiętać, że zbyt późne wyznaczenie pory badania ultrasonograficznego może pogorszyć warunki wykonywania USG, ponieważ w przewodzie pokarmowym w ciągu dnia gromadzą się gazy związane z połykaniem powietrza przez chorego i fermentacją jelitową. Jeśli jednak nie ma innej możliwości i USG wyznaczone jest na godziny popołudniowe, to wskazane jest zażycie dodatkowych 2 kapsułek simetikonu lub esputikonu na 2 godziny przed umówioną godziną badania.
W przypadku USG narządu rodnego, pęcherza moczowego i prostaty należy dodatkowo przed badaniem wypić około 0,5 do 1 litra niegazowanego płynu np. wody i na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym.