Oddział Ortopedii i Traumatologii Ruchu

• Pielęgniarka oddziałowa: 41 240 20 42
  • Dyżurka pielęgniarska: 41 240 20 44
  • Sekretariat: 41 240 20 45
Ordynator – lek. Małgorzata Puchała, specjalista ortopedii i traumatologii ruchu
Pielęgniarka oddziałowa – Bogumiła Czajka Bogacka

Zakres świadczeń:

• zaopatrywanie obrażeń narządu ruchu (traumatologia) – złamania kończyn, uszkodzenia ścięgien (w tym ścięgna Achillesa) i więzadeł
  • leczenie następstw urazów narządu ruchu – usunięcia zespoleń i implantów ortopedycznych
  • artroskopia stawu kolanowego
  • chirurgia ręki – patologie ścięgien (uszkodzenia, “palec zatrzaskujący”, synowektomie), leczenie przykurczu Dupuytrena, usuwanie zmian o charakterze torbieli i guzów
  • neuropatie uciskowe – zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, zesp. kanału Guyona
  • entezopatie i tendinopatie przewlekłe – “łokieć tenisisty”, “łokieć golfisty”, zapalenie ścięgna Achillesa
  • leczenie zachowawcze zespołów bólowych kręgosłupa
  • operacje korekcyjne w obrębie kończyn- osteotomie korekcyjne, artrodezy (usztywnienia stawów), operacje halluxów (paluchów koślawych)

Zasady pracy oddziału:

Kwalifikacja do zabiegów planowych odbywa się w poradni ortopedycznej i dokonuje jej lekarz, który pracuje na oddziale i najczęściej będzie też operatorem. Do Poradni Ortopedycznej jak i do szpitala trzeba posiadać  skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.
Po zakwalifikowaniu do leczenia, ze skierowaniem do szpitala należy zgłosić się do sekretariatu Oddziału Chirurgii i Ortopedii: II piętro budynku głównego szpitala.

Do szpitala należy zgłosić się w wyznaczonym dniu przyjęcia, o godz. 8.00 w Izbie przyjęć. Należy zabrać dokument potwierdzający ubezpieczenie, całą posiadaną dokumentację lekarską oraz wyniki dotychczasowych badań.

Po założeniu historii choroby na izbie przyjęć pacjent zgłosza się na oddział do punktu pielęgniarskiego. W dniu przyjęcia odbywa się  wizyta lekarza anestezjologa, który jest odpowiedzialny m.in. za znieczulenie do zabiegu. Operacja z reguły wykonywana jest następnego dnia po przyjęciu.
  • W dniu wypisu pacjent otrzymuje kartę informacyjną z wykonanego leczenia, niezbędne recepty i skierowanie do poradni.
  • O konieczności wypisania zwolnienia z pracy ZUS-ZLA należy poinformować sekretarkę i lekarza prowadzącego
  • Szwy skórne usuwane są w poradni ortopedycznej, do której należy zarejestrować się w dniu wypisu na wyznaczony termin;
  • Transport do domu karetką jest możliwy jedynie w przypadku chorych niezdolnych do korzystania z transportu publicznego;
Godziny wizyt lekarskich – godz. 8.00 i 19.00
Godziny wydawania wypisów – 13.00-14.00
Uwaga:
Nie udzielamy telefonicznych informacji na temat stanu pacjenta.