Nowy Szpital w Świebodzinie otwiera pracownię rezonansu magnetycznego. Nowa pracownia powstała przede wszystkim z myślą o dalszym rozwoju oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. Zwiększenie dostępu do nowoczesnej diagnostyki to pozytywna wiadomość dla wszystkich pacjentów.

Do tej pory szpital w Świebodzinie kilka razy w tygodniu przewoził pacjentów potrzebujących badania rezonansem do innych placówek. Już od 28 lipca to się zmieni. Na miejscu będą wykonywane badania MRI głowy, kręgosłupa, układu mięśniowo-szkieletowego, narządów jamy brzusznej oraz naczyń krwionośnych. Pacjenci spoza szpitala mogą skorzystać z badań na razie odpłatnie, ale placówka będzie się ubiegała o kontrakt z NFZ. – W środkowej części województwa lubuskiego takiej pracowni nie ma, a na badanie MRI pacjenci czekają czasami nawet po kilka miesięcy – mówi prezes Wiesława Cieplicka.

Otwarcie nowej pracowni wiąże się również z uzyskaną właśnie przez szpital w Świebodzinie akredytacją na szkolenie lekarzy specjalistów z zakresu neurologii. Pod koniec czerwca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przyznało szpitalowi w Świebodzinie 4 miejsca szkoleniowe. – To dla nas duże wyróżnienie i dobra wiadomość dla pacjentów, bo świadczy o wysokiej jakości leczenia w naszej placówce. Aby uzyskać akredytację oddział musi spełnić szereg wymogów, np. dostępność rezonansu magnetycznego. Liczymy, że dzięki temu uda nam się przyciągnąć młodych lekarzy – dodaje prezes Wiesława Cieplicka.

Pracownia rezonansu powstała w wyremontowanych pomieszczeniach po starej pralni. Rezonans marki GE dostarczyła firma Althea Polska, która była również odpowiedzialna za przygotowanie projektu i wykonanie adaptacji pomieszczeń na potrzeby pracowni. 1,5 Teslowy rezonans jest wyposażony w specjalne cewki do badań głowy, szyi, całego kręgosłupa ośrodkowego układu nerwowego, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy oraz stawu kolanowego i skokowego a także barku i nadgarstka.

Informacje o zasadach pracy pracowni RM na stronie internetowej: https://www.nowyszpital.pl/nowy-szpital-w-swiebodzinie/diagnostyka/rezonans-magnetyczny/