Nowy Szpital w Świebodzinie dołączył do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).

– Obecnie jest to badanie wykonywane standardowo wszystkim dzieciom urodzonym w naszym szpitalu i we wszystkich placówkach w województwie lubuskim – mówi Arkadiusz Bieleninik, neurolog dziecięcy i ordynator oddziału neonatologii w Świebodzinie.

Badania nie wymagają dodatkowego pobierania krwi, ponieważ są wykonywane z próbki pobieranej w ramach badań przesiewowych wykonywanych obecnie. Następnie próbki są wysyłane do laboratorium w Poznaniu i do warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka.

W przypadku potwierdzenia wystąpienia u dziecka SMA, rodzice otrzymują informację bezpośrednio z Instytutu Matki i Dziecka i kierowani są do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Jeśli rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium oznacza to, że wynik badania na SMA był negatywny.

Rdzeniowy zanik mięśni jest ciężką i śmiertelną chorobą genetyczną. – Do niedawna nie mogliśmy pomóc pacjentom chorym na SMA. Nowoczesne terapie przynoszą niesamowite efekty. Dają szansę na leczenie i poprawiają znacząco jakość życia pacjentów. Warunkiem jest wczesne wykrycie choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia. Temu służą badania przesiewowe noworodków – dodaje Arkadiusz Bieleninik

Program badań przesiewowych finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Informacje na temat porodów w Nowym Szpitalu w Świebodzinie znajdują się na stronie internetowej: https://www.nowyszpital.pl/nowy-szpital-w-swiebodzinie/oddzialy/oddzial-polozniczo-ginekologiczno-neonatologiczny/