Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Olkuszu wznawia po przerwie spowodowanej pandemią porody rodzinne. Mamy nadzieję, że dzięki obecności osoby bliskiej stres związany z porodem będzie mniejszy, co jak wiadomo wpływa na na zdrowie i samopoczucie przyszłych rodziców.

Osoba towarzysząca może dołączyć do pacjentki w aktywnym okresie porodu określonej przez lekarza, jednak ze względu na bezpieczeństwo i troskę o pacjentki i noworodki musi poddać się obowiązującej procedurze, tzn. wypełnić ankietę epidemiologiczną, zmienić ubranie, założyć fartuch jednorazowy, maskę. Środki ochrony osobistej należy nosić przez cały okres pobytu. Osoba towarzysząca może poruszać się tylko w pomieszczeniach wskazanych przez personel i nie może opuszczać miejsca pobytu nawet na chwilę ponieważ nie będzie mogła już tutaj powrócić.
Po porodzie można przebywać na oddziale do dwóch godzin – do czasu przewiezienia pacjentki na oddział położniczy.
Personel oddziału zaleca również, aby rodząca przed planowanym terminem porodu omijali ogniska zapalne, nie kontaktowali się z osobami powracającymi z zagranicy oraz przez pewien czas przebywali w izolacji domowej. Dzięki nim przyszłe mamy będą w mniejszym stresie , co jak wiadomo ma wpływ na zdrowie i samopoczucie , bezpieczeństwo i zdrowie przyszłych rodziców