W Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą został oddany do użytku nowoczesny blok operacyjny. Dzięki zakończonej inwestycji zwiększą się możliwości leczenia pacjentów.

To jest dobra wiadomość dla mieszkańców województwa lubuskiego. Szpital w Kostrzynie pełni ważną rolę w tym rejonie i dobrze się spisał w czasie epidemii COVID-19 – powiedział w czasie uroczystego otwarcia Wojciech Perczak, wicewojewoda lubuski. Wicewojewoda stwierdził również, że na uznanie zasługuje fakt, iż inwestycja została sfinansowana ze środków własnych szpitala.

Prezes Grupy Nowy Szpital Holding przypomniał, że kiedy GNS i Powiat Gorzowski rozpoczynali współpracę i brali wspólną odpowiedzialność za ochronę zdrowia w regionie, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. – Realizacja tej i innych inwestycji, które służą pacjentom pokazuje że idziemy dobrą drogą. Nasi pracownicy i pacjenci zasługują na takie zmiany – powiedział prezes Szulwiński.

Nowy blok operacyjny w kostrzyńskim szpitalu powstał prawie od podstaw. Pomieszczenia zostały nie tylko wyremontowane, powstały również nowe sale i zaplecze socjalne. Dwie nowe sale operacyjne są zlokalizowane na I piętrze. Jedna sala została wyposażona z myślą o operacjach okulistycznych. W drugiej sali odbywać się będą operacje z zakresu chirurgii ogólnej. Blok został powiększony również o salę wybudzeń, zaplecze socjalne, sanitarno-higieniczne i magazyn.

Wszystkie pomieszczenia spełniają normy i są zgodne obowiązującymi przepisami. Na bloku wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną, sieć elektryczną i teleinformatyczną. Sale operacyjne zostały wyposażone w klimatyzację oraz nowoczesny system wentylacji, który doprowadza do nich ultra czyste powietrze. W ramach modernizacji blok został wyposażony w nowe meble medyczne, które są odporne na stosowanie środków antyseptycznych.

Dopełnieniem remontu bloku była kompleksowa modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej szpitala, łącznie z wymianą agregatu prądotwórczego i remontem stacji transformatowej.

Dzięki rozbudowie bloku możliwy będzie dalszy rozwój chirurgii, wykonywanie większej liczby zabiegów i wprowadzenie nowych zakresów leczenia.

Po modernizacji oddziału intensywnej opieki medycznej, remont bloku operacyjnego to największa inwestycja, jaką zrealizowano w ostatnim czasie w Nowym Szpitalu w Kostrzynie nad Odrą. Koszt inwestycji łącznie z modernizacją infrastruktury elektroenergetycznej to ponad 5,8 mln zł. Remont został zrealizowany ze środków własnych szpitala.