Ratownictwo medyczne przy Nowym Szpitalu w Świebodzinie otrzymało nowoczesną karetkę. Nowy ambulans zastąpi obecnie używaną karetkę typu S, która stacjonuje w Świebodzinie.

Oficjalnie przekazał auto zespołom ratownictwa medycznego wojewoda lubuski, Władysław Dajczak. – Cieszę się, że do szpitala w Świebodzinie trafia nowa karetka. Jednym, z kryteriów branych pod uwagę przy rozpatrywaniu decyzji o jej zakupie była ilość wyjazdów oraz położenie Świebodzina obok S3 i autostrady. Mam nadzieję, że nowy pojazd pozwoli na jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom – mówił wojewoda Władysław Dajczak w czasie uroczystości. Wojewoda podziękował również samorządowcom, kierownictwu szpitala i medykom za dobrą współpracę przy zwalczaniu epidemii i gotowość do pracy jaką wykazali w tym czasie.

Cieszę, że mogliśmy skorzystać z możliwości doposażenia zespołów ratowniczych w nowoczesne auto, że będzie ono służyło mieszkańcom Powiatu Świebodzińskiego i wspierało nasz personel w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów – mówił Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital Holding S.A. Prezes Szulwiński podziękował personelowi medycznemu za oddanie a wojewodzie lubuskiemu za dużą otwartość i zaufanie i zadeklarował wsparcie w każdej sytuacji, gdzie będzie konieczne zaangażowanie naszych szpitali.

Nowocześnie wyposażony VW Crafter ma na pokładzie wysokiej klasy sprzęt niezbędny przy prowadzeniu akcji ratowniczych: defibrylator Lifepack 15 z możliwością teletransmisji zapisu EKG do ośrodka kardiologii inwazyjnej oraz pompę infuzyjną, ssak automatyczny, nowoczesny respirator transportowy Parapac 310+ z możliwością wentylacji CPAP – szczególnie istotne u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Zakup ambulansu został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość pojazdu to około 500 tys. zł. Z tego samego projektu ratownictwo otrzymało również środki ochrony osobistej.

W ramach systemu państwowego ratownictwa medycznego Powiat Świebodziński zabezpieczają obecnie 4 zespoły ratownictwa medycznego. Dwa ambulanse stacjonują w Świebodzinie; po jednym w Zbąszynku i Łagowie.