Ratownictwo medyczne w Nowym Szpitalu w Świebodzinie zakupiło kolejny nowy ambulans. Najnowsza karetka marki Renault Master została przekazana rozpoczęła pracę, jako karetka podstawowa. W uroczystości przekazanie karetki do użytkowania wzięli udział wojewoda lubuski, Władysław Dajczak, starosta Powiatu Świebodzińskiego, Zbigniew Szumski oraz inni przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

– Z dużą satysfakcją oddajemy do użytkowania nowoczesny ambulans, który co najważniejsze zwiększy bezpieczeństwo naszych pacjentów oraz będzie wspierał pracę ratowników medycznych – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Wojewoda lubuski podkreślił znaczenie zespołów ratownictwa medycznego dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Powiatu Świebodzińskiego i całego województwa lubuskiego. Władysław Dajczak podziękował również Ratownictwu za odpowiedzialne podejście do kwestii bezpieczeństwa i inwestycję w nowy ambulans.

Auto wyposażone jest w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, system zapobiegający poślizgowi kół podczas ruszania (ASR) czy system zapobiegający blokadzie kół podczas hamowania (ABS). Wsparciem w ratowaniu zdrowia i życia jest również wysokiej jakości wyposażenie medyczne pojazdu m.in. nowoczesny defibrylator, respirator, ssak oraz pompa infuzyjna.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samochód jest w kolorze żółtym; jest wyposażony w najnowszej generacji ledowe sygnały świetlne i głośne sygnały dźwiękowe. Poza mocnym 160-konnym silnikiem, karetka jest wygodna, dźwiękoszczelna w stopniu pozwalającym swobodnie badać pacjenta, nawet przy włączonych sygnałach.

Nowa karetka będzie służyła, jako ambulans P i będzie stacjonowała w Świebodzinie. Oprócz zespołu P również zespół S dysponuje nowym ambulansem.

Rejon Powiatu Świebodzińskiego obsługują 4 zespoły ratownictwa medycznego, które stacjonują w Świebodzinie, Zbąszynku i Łagowie. W ubiegłym roku wszystkie zespoły wzywane były do 5365 nagłych zachorowań i przypadków zagrożenia życia. Z czego najczęściej, bo ponad 3,6 tys. razy wyjeżdżały zespoły ze Świebodzina.